Nowoczesne systemy tarasowe to efektowny i praktyczny sposób na zagospodarowanie domowego wnętrza. Pozwalają na zastosowanie w pomieszczeniu dużych przeszkleń, a tym samym dostarczają większą ilość światła do środka. Wyróżnia się dwa główne rodzaje systemów tarasowych: PSK oraz HST. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest system HST oraz jakie są jego zalety.
Spis treści
Czym są drzwi w systemie HST?
Drzwi HST (skrót z niemieckiego Hebeschiebe Tür) to rodzaj drzwi podnoszono-przesuwnych. Charakteryzują się one jednym skrzydłem stałym oraz skrzydłem ruchomym. Uniesienie klamki sprawia, że ruchome skrzydło drzwiowe podnosi się delikatnie i ulega przesunięciu po szynie znajdującej się w podłodze, a w efekcie chowa się za skrzydło stałe. Wykorzystanie specjalnych, solidnych rolek w podłodze sprawia, że nawet najcięższe skrzydła można przesuwać z dużą lekkością. Co istotne, można je też w każdej chwili zatrzymać i zablokować, domykając klamkę. Nie ma zatem konieczności ich pełnego otwierania. Drzwi i okna HST są dostępne również z napędem automatycznym.
Okna i drzwi tarasowe w systemie HST pozwalają uzyskać ogromne przeszklenia – mogą mieć szerokość wynoszącą nawet 6500 mm oraz wysokość do 2700 mm. Powierzchnia okna może osiągnąć aż 14 m2. Ponadto system ten umożliwia zastosowanie narożnych przeszkleń, dzięki czemu pomieszczenie zyskuje jeszcze więcej światła słonecznego. Okno tarasowe HST występuje w różnych wariantach konstrukcyjnych: dwu- oraz czterokwaterowych, a także przynajmniej kilku różnych wersjach i układach skrzydeł oraz części nieotwieranych. To pozwala na dopasowanie produktu do indywidualnych wymagań klienta.
Zalety drzwi i okien HST
Okna przesuwne HST to bardzo praktyczne, a jednocześnie estetyczne rozwiązania aranżacyjne. Dzięki dużej powierzchni przeszkleń sprawiają, że pomieszczenia są bardzo dobrze oświetlone, a także wydają